Türkiye'de Asbesttin Durumu Nedir?

'Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Planı'na göre ülke genelinde 2012 yılı itibariyle asbest ile kırsal alanda temas etmiş bir milyona yakın insanın yaşadığı kabul edildi. Bu popülasyonun 332 bin 600'ünün asbest nedenli hastalıklar gelişecek ölçüde asbest ile temas ederek risk almış durumda bulunduğu belirlendi. Asbest ile temas etmiş ve halen teması kesilmiş olan popülasyon için 2013 yılı sonrası önümüzdeki yirmi yıl boyunca 7 bin 638 mezotelyoma, 2 bin 984 akciğer kanseri olgusu bekleniyor.

 

Sağlık Bakanlığı, sağlığa zararlı pek çok etkisinin yanında doğrudan mezotelyoma (akciğer zarı kanseri) ve akciğer kanserine neden olduğu belirlenen 'asbest' ile ilgili Bakanlık, 24 üniversiteden 39 öğretim üyesi, 4 yabancı danışman ile 'Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Planı' hazırladı. 62 il ve bin 683 köyde şüpheli asbest maruziyetinin bulunduğunu tespit etti.

 

Bakanlık, Adana, Bursa, İzmir, Diyarbakır, Sivas, Çanakkale, Çorum, Denizli, Isparta ve Kayseri'de ilk saha çalışmalarını yapacak.

 

Eski sanayi ürünleri ile çalışan ortamlarda, örneğin gemi tamir, araba tamir-fren balata, inşaat yıkım, kaynakçılık, izolasyon, yangın önleme, jeneratör çalışanlarında ve belki de kayıt dışı olarak küçük sanayi alanlarında asbest temasının hala olduğu belirlenmiştir. Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği verilerine göre sadece 2010 yılında sökülen gemi sayısının 238 olduğu, mesleksel asbest teması ve oluşturduğu sorunlar hakkında tek bir araştırma verisi olmadığı tespit edilmiştir.